Nestátní peníze

Skrýt reklamu


Ankety Stylově Chcete více anket? IQ test

Hlavní strana Registrace Přidat anketu Nastavení FAQ Fórum Odkazy

Hledat      v textu anket autorech přesunutých ?
Dalších 12893 anket
Vytrženo z diskuze: Víte, kde se vzala nespisovná koncovka - ma 7. pádu množného čísla ( např. s městama, s věcma atd. ) ? - Anketa 10353

- Ne
- Když to opravdu nikdo nebude vědět, tak to sem napíšu.
- Už to tady mužeš napsat :D
- nevim
- Ano, myslím, že vím. Jedná se o koncovku typickou pro duálové tvary, např. nohama, rukama, očima, dvěma, oběma, ... - což jsou tvary spisovné a běžně užívané.
- je to tvar koncovky ženského rodu, vzor žena: (s) ženami, po hláskové změně (s) ženama, koncovka přešla i do středního a mužského rodu (s pánama, ženama, městama)
- Tak 5. quagmire to má prakticky správně, akorát by to ještě chcelo trochu upřesnit: Čeština má dneska dvě čísla: jednotné a množné (singulár a plurál). Dřív existoval i duál=dvojné číslo, označující přesně dvě věci. Duál postupně splýval s plurálem a těsně před svým zánikem (splynutím s plurálem) se od něj odlišoval jen jednou věcí: v 7. pádě měl duál koncovku -ma a plurál -mi / -y / -i, tak jako ve spisovné češtině dneska. Duál se potom oficiálně zrušil a zbyly jen pozůstatky: oběma očima atd., to jsou spisovné tvary (jak už quagmire napsal). Tato změna se potom dostala do hovorové řeči a proto dnes v neformálním rozhovoru říkáme např. s těma velkýma věcma atd., i když je jich víc než dvě.
- Dík, hned jsem o něco chytřejší.
- dobry!
- Super
- Ještě bych doplnil, že duál se používá například u bankovek - dvě stě korun českých. :)
- 11. Ano, ale nemusí to být zrovna peníze, může to být dvě stě čehokoliv.
- "Například" - vidíš? :D

Kanál Svobodného přístavu
Copyright Ankety.stylově.com 2004 - 2024. Kontakt, RSS, Vector black icon symbol for sale