Nestátní peníze

Skrýt reklamu


Ankety Stylově Chcete více anket? IQ test

Hlavní strana Registrace Přidat anketu Nastavení FAQ Fórum Odkazy

Hledat      v textu anket autorech přesunutých ?
Dalších 12853 anket
Vytrženo z diskuze: Pokud by to bylo na Vás, sjednotili byste vykání a tykání ( jako je tomu např. v angličtině) ? - Anketa 12065

- Dobrá anketa :-) A odpověď na otázku: Ne nesjednotil.
- Ano, sjednotil, vykání mi přijde jako přežitek a spíše jako kastování lidí, než projev úcty.
- Rozhodně. Někdy nevím, jestli mám někomu vykat nebo tykat.
- 1. Díky :-) a napíšeš sem teda, proč jsi proti tomu? Zajímá mě jiný úhel pohledu, já jsem totiž jednoznačně pro ano :)
- Já jsem proti, v tom je přece ta krása českého jazyka. :)
- Určitě ne. Vykání podle mě není přežitek, je to projev zdvořilosti, že si vůči té osobě udržujete určitý druh úcty. Navíc, kdyby si všichni najednou začali říkat "ty", tak by mi to z nějakého důvodu připomínalo oslovování v totalitních režimech. Kdybychom měli složitý systém několika druhů oslovování (jako např. v Japonsku, kde mají snad osm různých druhů oslovování), tak bych ho zjednodušila. Ale rozhodně nerušila - jediný způsob oslovování už je takový příliš zdomácnělý, profesor na univerzitě by se oslovoval stejně jako kamarád od vedle, což se mi nelíbí.
- Taky bych to spis sjednotila. Ale nejak mi to nevadi.
- 4. Je to vlastně proto, jak napsala Darkfairy ve své druhé větě, napsala to úplně přesně s tím projevem zdvořilosti. :-) .. Jinak také občas zažívám situace kdy nevím jestli tykat nebo vykat a v těchto případech by mi to "týkání všem" hodně usnandilo, ale přeci jen, nedokážu si představit, že třeba starému člověku budu tykat, přijde mi to nezdvořilé. A mám zrovna takový případ tedka v práci, že cca 50tiletá kolegyně mi řekla at jí tykám, ale mě to je prostě nepříjemný, přijde mi to neuctivý, takže jí pořád vykám. :-)
- 6. Já ho za přežitek považuju. Ale neříkám, že by si měli všichni začít hned tykat, klidně si můžeme

Kanál Svobodného přístavu
Copyright Ankety.stylově.com 2004 - 2024. Kontakt, RSS, Vector black icon symbol for sale