Nestátní peníze

Skrýt reklamu


Ankety Stylově Chcete více anket? IQ test

Hlavní strana Registrace Přidat anketu Nastavení FAQ Fórum Odkazy

Hledat      v textu anket autorech přesunutých ?
Dalších 12800 anket
Vytrženo z diskuze: Mělo by být placení sociálního zabezpečení povinné ( státem právně vynucené) ? - Anketa 12810

- Není vůbec jednoduché na tohle odpovědět. Vlastně správná odpověď asi neexistuje. Ale mám-li se k něčemu přiklonit pouze na základě vlastní intuice, tak spíš ne.
- My se teď o sociální politice státu učíme, diskutujeme o tom a nedávno jsme se bavili o důchodech. A tak bych se o to s Vámi podělil, velice mě totiž zaujal model, který praktikují v Chile. Tam každý člověk dostane účet, na který si v průběhu celého života bude pravidelně spořit a jakmile naspoří určitou částku, jde do důchodu a žije z té naspořené částky. Myslím, že to je velice dobrý model a hlavně i stát je zbaven těchto finančních výdajů, jelikož na důchody nemusí nic vyplácet :-) .... Bohužel u nás to nejde zavést, jelikož kdyby se to zavedlo, tak by se to muselo nejdříve uplatnit u lidí ve věku cca 35 let, aby měli čas si naspořit peníze. Ale co s těmi zbývajícími co jsou už v důchodu nebo půjdou do důchodu (lidi nad 35 let)? Stát by jim musel pořád vyplácet, ale lidé by už státu neodváděli, takže by nebylo z čeho.
- Ten chilský model se zdá na první pohled vcelku zajímavý, ale má jistá úskalí, která nevím, jak řeší. Třeba když člověk žije déle, než si spočítal. Dotuje ho pak někdo, kdo umřel dřív? Jak se tam řeší vliv inflace? Za 30 let důchodového věku může mít stav konta nulovou hodnotu. Jinak by se dal jistě vyřešit i problém při zavádění, který zmiňuješ. Stát by buď musel okamžitě převést na účty důchodců veškeré peníze, které jim náleží, což by bylo samozřejmě finančně neúnosné. Ten lepší způsob bych viděl tak, že současné důchodce by vyplácel dále z vlastní kasy. Produktivní lidé by část platili státu a část přímo na svůj účet, přitom na svůj účet by dávali tím větší část, čím j

Kanál Svobodného přístavu
Copyright Ankety.stylově.com 2004 - 2024. Kontakt, RSS, Vector black icon symbol for sale